Jura Krakowsko-Częstochowska, 13 wrzesień 2015 r. /fot. Piotr Rudziewicz

Co to jest Cyclocross?

Jesień w kolarstwie to początek sezonu cyclocross’owego. W mediach kolarskich – tych zwykłych i tych społecznościowych – pełno tekstów, zdjęć i filmów. Ludzie biegają po błocie z rowerami na plecach. Zamiast jeździć na “góralach” używają dziwnych szosówek. O co w tym chodzi?

II Ogólnopolski Wyścig Przełajowy CX Katowice,

W Polsce nie jest to powszechnie znana dyscyplina kolarstwa. Inaczej jest na świecie. Szczególnie w Belgii. Tam to niemal sport narodowy. Tłumy z piwem i frytkami kibicują swoim idolom taplającym się w błocie. Sporą popularnością cieszy się także we Francji, Holandii, Niemczech i Czechach. Zawodnicy belgijscy od lat 90. XX w. wyraźnie dominują w zawodach sportowych.

cx3

Dlaczego nie jeżdżą na rowerach MTB? Belgowie jeździli na rowerach przełajowych dużo wcześniej niż amerykanie wymyślili kolarstwo górskie. W 1950 roku odbyły się już pierwsze mistrzostwa świata w Paryżu. W USA rowery górskie pojawiły się dopiero pod koniec lat 70. XX w.

Specyfika zawodów jest też inna. Trasy – mimo, że w terenie – są dużo łatwiejsze niż w kolarstwie górskim. Dla rowerów MTB byłyby za proste. Na rowerach podobnych do szosowych, bez amortyzacji i z dużo cieńszymi oponami – ale dostosowanymi do jazdy w terenie – zawodnicy muszą się wykazać inną techniką jazdy.

cx4

Dla uatrakcyjnienia zawodów, na trasie dodawane są przeszkody takie jak schody oraz progi. Zmuszają one zawodników de zejścia z roweru i pokonania ich pieszo. Na atrakcyjność imprez wpływa także zmienna pogoda.  Wszystko odbywa się jesienią i zimą. Często pada śnieg. Ma to ogromny wpływ na kolarzy i może bardzo utrudniać jazdę.

Amatorzy powinni się zainteresować cyclocross’em jako ciekawą alternatywą kolarstwa na jesień i zimę. Odmianę od uprawianej przez większość roku dyscypliny kolarskiej. Trasę przełajową łatwo wyznaczyć w najbliższym parku bądź lasku. Może jakiś wyścig ze znajomymi?

II Ogólnopolski Wyścig Przełajowy CX Katowice,

Jeżdżący na rowerach szosowych docenią to, że będzie im cieplej. W lesie mamy osłonę przed wiatrem. Wolniejsza jazda w terenie, zmniejsza wychładzanie przez wiatr w trakcie jazdy. Miłośnikom MTB umożliwi doskonały trening techniki. Rowerem przełajowym znacznie trudniej utrzymać się na kołach w terenie.

Jeśli spodobała Ci się idea cyclocross’u, to tutaj przeczytasz tekst o tym jak wygląda rower przełajowy i jak wybrać właściwy dla siebie. Poniżej znajdziesz film z pierwszych w sezonie 2015/2016 zawodów Pucharu Świata CX w Las Vegas.

About dwabaranki

Leave a Reply