snieg-4

Jazda rowerem w zimie

Jazda rowerem w zimie może sprawić wiele przyjemności. Jest tylko jeden warunek. Musisz być do niej przygotowany. Nie wymaga to wiele wysiłku. Poniżej mamy kilka porad. Jeśli one nie przekonają cię do jazdy na mrozie, to tutaj mamy jeszcze propozycje miejsc gdzie zimą pojeździsz i będzie ciepło.

Poznaj trasę

Zanim wyjedziesz zastanów się nad trasą do przejechania. Przestudiuj google maps lub staroświecką mapę papierową. Powinieneś wiedzieć gdzie pojedziesz, jaki dystans masz do pokonania i jakie trudności napotkasz po drodze (np. trudne podjazdy).

Weź pod uwagę swoją kondycję fizyczną. Musisz mieć pewność, że podołasz i przejedziesz cały zaplanowany dystans. Zimą jest ciężej niż latem, bo organizm zużywa więcej energii na utrzymanie temperatury ciała. Zacznij od bezpiecznego dystansu. Po każdym kolejnym wyjeździe będziesz mógł jechać coraz dłuższe i bardziej wymagające trasy.

Staraj się by trasa stanowiła pętlę wokół domu. Dzięki temu zawsze, w razie problemów, możesz szybko wrócić. Gdy pojedziesz 30 kilometrów w jednym kierunku, w razie problemów będziesz musiał 30 km wracać. Jeśli trasa będzie ustalona w promieniu kilku kilometrów od domu, zawsze będzie blisko.

snieg-2

Sprawdź pogodę

Pogoda ma ogromny wpływ na to jak wygląda jazda rowerem w zimie. Zanim wyruszysz sprawdź prognozy. Dostosuj strój do zapowiadanych warunków. Jeśli po drodze zaczną się np. opady śniegu lub deszczu, na które nie byłeś przygotowany, to jazda może zamienić się w koszmar.

Staraj się ubrać “na cebulę”. Kilka warstw ubrań da Ci możliwość dopasowania do zmiennej temperatury. Zdejmując, ubierając, rozpinając lub zapinając to co masz na sobie. Na podjazdach będzie zawsze cieplej, bo jedziesz wolniej i się męczysz. Na zjazdach chłodniej, bo jedziesz szybciej i wieje.

Zobacz czy zapowiadany jest wiatr i z jakiego kierunku będzie wiał. Nie ma nic gorszego niż pokonywanie ostatnich kilometrów zaplanowanej trasy pod wiatr. Pod koniec jesteś już zmęczony i opór wiatru to ostatnia rzecz z jaką chcesz walczyć przed dotarciem do domu. Przygotuj trasę tak, by na koniec mieć wiatr w plecy. Będzie cię pchał pod drzwi.

Sprawdź kiedy zachodzi słońce. Po zmierzchu spada temperatura. Bądź na to przygotowany. Pamiętaj też o oświetleniu. Zabierz lampki. Po zachodzie na pewno się przydadzą. Mogą być potrzebne również w ciągu dnia. W zimie częściej występuje mgła. Z lampkami będziesz lepiej widoczny i bezpieczniejszy we mgle.

snieg-6

Jazda samemu lub w towarzystwie

W kupie zawsze raźniej. Jazda rowerem w towarzystwie jest przyjemniejsza. Kilometry lecą jakoś szybciej. Inni zmotywują cię do wyjścia z domu i do jazdy. Pomogą też na trasie, w sytuacjach awaryjnych. Jeśli nie masz z kim jechać, pamiętaj by powiadomić kogoś gdzie planujesz wycieczkę. Łatwiej będzie Cię znaleźć, w razie jakiegoś problemu. Weź ze sobą telefon komórkowy i gotówkę na zapas. Nigdy nie wiesz kiedy się może przydać. Pamiętaj tylko, by zabezpieczyć telefon i pieniądze przed wilgocią.

Zadbaj o rower

Jazda rowerem w zimie to jazda po śniegu i lodzie. Przygotuj opony. “Łyse” nie sprawdzą się. Dobry bieżnik dużo lepiej poradzi sobie w zimowych warunkach. Obniż ciśnienie w oponach. Koła słabiej napompowane będą lepiej trzymały się drogi, ponieważ większa powierzchnia opony ma kontakt z podłożem. Umyj rower po przejeździe. Wilgoć nie służy napędowi roweru. Łańcuch i cały napęd lubi być suchy (nie licząc smaru). Dodatkowo w zimie drogi posypywane są solą. Mieszanka wilgoci z rozpyloną solą bardzo niszczy rower. Trzeba ją jak najszybciej zmyć. Bez tego może się okazać, że na wiosnę będziesz miał sporo wydatków na naprawę roweru po zimie.

About dwabaranki

3 thoughts on “Jazda rowerem w zimie

  1. Świetna sprawa jeśli chodzi o trening na nogi w czasie zimy. Fakt tego śniegu nie było za wiele w tym roku, ale na rowerze dużo jeździłem. Uwielbiam jazdę rowerem na równi z grą z piłką nożną :)

    Świetny artykuł
    Pozdrawiam

Leave a Reply