masa-1

Masa krytyczna

Miło jest patrzeć na wzrastającą ilość rowerzystów na ulicach Krakowa. Rower jest bardzo wygodnym środkiem transportu. Dojechać nim można wszędzie. Dlatego, z roku na rok, coraz więcej osób decyduje się korzystać z dwóch kółek. Zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.

masa-1

W każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 18:00 na ulice Krakowa wyjeżdża Masa Krytyczna. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na wzrastającą liczę rowerów w mieście, konieczność budowy kolejnych ścieżek rowerowych oraz tworzenie pozytywnego wizerunku rowerzystów. Masa to także możliwość poznania innych rowerzystów oraz sposób na miłe spędzenie czasu na rowerze.

Choć popieramy ideę Masy, jednej rzeczy nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Dlaczego przejazd jest organizowany w piątek o godz. 18:00. Zdajemy sobie sprawę, że wtedy jest najwięcej aut na drogach. Blokowanie ruchu i uprzykrzanie życia ludziom, którzy chcieliby wrócić do domu autobusem, tramwajem, samochodem lub pieszo, powoduje raczej negatywny odbiór rowerzystów.

masa-3

Planowanie wydarzenia, tak by nikomu nie utrudniać poruszania się po Krakowie,  przyniesie więcej korzyści. W czerwcu organizowano w weekend Święto Cykliczne. O akcji również było głośno, a znacznie mniej utrudniała funkcjonowanie miasta. Wywołała zapewne mniej negatywnych emocji niż blokowanie ruchu w piątek w godzinach szczytu. Więcej osób miało też możliwość uczestnictwa.

Sama idea Masy bardzo nam się podoba. Dobrze byłoby popatrzeć na sytuacje z punktu widzenia osób nie jeżdżących jeszcze na rowerach. Organizacja imprezy zgodnie ze strategią “win-win”, gdzie żadna ze “stron” nie jest pokrzywdzona opłaci się.

masa-2

About dwabaranki

One thought on “Masa krytyczna

  1. Ludzie, zrozumcie jedno.
    Masa krytyczna jest MANIFESTACJĄ.
    Manifestacja, żeby miała w ogóle jakiś sens, musi być w pewnym stopniu uciążliwa, inaczej nikt sie nią nie przejmie.
    Widzieliście kiedyś, żeby jakieś inne manifestacje były organizowane “zgodnie ze strategią “win-win”, gdzie żadna ze “stron” nie jest pokrzywdzona”?
    Nie? To dlaczego sugerujecie to akurat w przypadku TEJ manifestacji?

Leave a Reply